از همین اول بگم عنوان بهترین فیلم کارآفرینی و مذاکره صرفا از نگاه و سلیقه خودم است و هیچ نظرسنجی یا امتیاز IMDB در معرفی این فیلم‌ها تاثیری نداشته.

تماشای فیلم را دوست دارم چون فکر می‌کنم فیلم می‌تواند الهام‌بخش باشد و روی زندگی هر کسی تاثیر بگذارد، می‌تواند یک تلنگر در ذهن ایجاد کند و باقی عمر صرف توجه به همین یک تلنگر ادامه پیدا کند.

معمولا فیلم‌هایی را نگاه می‌کنم که مرتبط با کسب‌وکار باشد یا ماجراجویی در آن نهفته باشد، با فیلم‌های کمدی، عاشقانه، تخیلی، ترسناک میانه خوبی ندارم و خیلی کم پیش می‌آید این فیلم‌ها را نگاه کنم.

قبلا متمم یکسری فیلم در موضوعات مذاکره معرفی کرده بود، تقریبا تمام آنها را نگاه کردم، علاوه بر آن فیلم‌های دیگری نیز تماشا کردم که به نظرم ارزش معرفی کردن را دارد، بنابراین تصمیم گرفتم تعدادی از فیلم‌هایی که دیده‌ام را معرفی کنم شاید شما هم خوشتان بیاید.

معرفی بهترین فیلم‌های کارآفرینی

سریال Suits

کاراکترهای این فیلم برایم نماد سرسختی، هوشمندی، شکست‌ناپذیری و رقابت‌پذیری هستند. انگار شخصیت‌های این فیلم به هیچ عنوان تحمل باختن ندارند و تا ثانیه آخر برای بردن تلاش می‌کنند. برای یادگیری مذاکره هم نکته‌های زیادی دارد. تمام قسمت‌هایش را با عشق و علاقه نگاه کردم و از بین فیلم‌هایی که نگاه کردم suits را از همه بیشتر دوست دارم.

فیلم ۱۲ مرد خشمگین |۱۲Angery men

فیلم دوازده مرد خشمگین تمام عقاید و پیش فرض‌های آدم را زیر سئوال می‌برد. یازده نفر مصمم هستند که یک نفر قاتل است، اتفاقا تمام شواهد ظاهری هم اینطور نشان می‌دهد که این یازده نفر درست می‌گویند فقط یک نفر است که رای تک‌تک آنها را عوض می‌کند.

هر دوازده نفر شخصیت متفاوتی دارند، درونگرا، برونگرا، ترسو، زودجوش، منطقی، شروع‌کننده، کنترل‌گر از ویژگی‌های شخصیت‌های این فیلم است.

با دیدن این فیلم یاد گرفتم هیچوقت به چیزی که حتی صددرصد هم مطمئن هستم با قاطعیت حرف نزنم و حداقل ده درصد احتمال خطا برای خودم در نظر می‌گیریم شاید طرف مقابلم درست بگوید.

فیلم چرچیل | Churchill

چرچیل برایم نماد نظم، متقاعدسازی، رهبر و سخن‌ور است. برای هر سخنرانیش متن آماده می‌کرد، کلمه‌ به کلمه فکر می‌کرد و دیوانه‌وار به کارش متعهد بود. این فیلم برایم بیشتر جنبه انگیزشی داشت. شاید در مواقعی که نیاز به هل دادن به جلو باشیم تماشای این فیلم کمک‌کننده باشد.

فیلم  هتل رواندا | Hotel Rwanda

تماشای این فیلم حوصله‌ام را سر برد اما یک نکته جالب در آن وجود داشت. اینکه آدم در هر شرایطی که باشد باید برای بقای  خود و هر چیزی که برایش ارزشمند است انتخاب‌های دوست‌نداشتنی هم انجام دهد.

این فیلم داستان مدیریت یک هتل در بین جنگ‌های داخلی آفریقاست که کشتن آدم‌ها به راحتی آب خوردن است. مدیر هتل با اینکه هر لحظه امکان کشتنش وجود دارد اما با سیاست و جانب‌داری سعی در برآورده کردن گروه‌های جنگ‌طلب دارد تا خود، خانواده و کسب‌وکارش از بین نرود.

به نقل از یکی از درس‌های متمم که می‌گفت:

مدیر زندگی را بازی تصمیم‌گیری می‌داند و هرگز در اعتراض به گزینه‌های دوست‌نداشتنی، بازی انتخاب را ترک نمی‌کند.

فیلم کارآموز | Intern

فیلم کارآموز بیشتر به فیلم‌های خانوادگی و عاشقانه نزدیک‌تر است تا فضای واقعی کسب‌وکار.

اما برای دیدن یک فضای قشنگ استارتاپی که طرف با دوچرخه از این‌سر اتاق می‌رود آن‌سر اتاق، یا دیدن دیوارهای رنگارنگ، اپن آفیس و فضای دوستانه این فیلم مناسب است.

من که کلا از فضای استارتاپی که در کشور وجود دارد خوشم نمیاد، انگار نوک کوه یخ را نشان میدهیم اما از سختیها و بخش بزرگ کار که دیده نمی‌شود غافل شده‌ایم. استارتاپ ویکند، بوم‌بازی، pivot، mvp و خیلی از اصطلاحات دیگر که در حد همین اصطلاحات باقی مانده است و واقعی با گوشت و خون لمسش نکرده‌ایم.

 فیلم ارباب جنگ | Lord of War

هر کسی را بهر کاری ساختند.

این فیلم همین نکته را برایم داشت که هر کسی توانایی انجام هر کاری ندارد، هر کس برای کاری ساخته شده یا قشنگ‌ترش اینست که هر کسی استعداد خاص خودش را دارد.

نیکلاس کیج که نقش اول این فیلم است در نقش تاجر اسلحه هنرنمایی می‌کند. بخاطر همسرش توبه می‌کند! و فروش سلاح را کنار می‌گذارد اما متوجه می‌شود آدم سلاح‌فروشی است و هیچ کاری را بخوبی سلاح‌فروشی نمی‌تواند انجام دهد.

 فیلم مانیبال | Moneyball

گاهی برای پیشبرد اهداف منابع کم است، اوضاع خوب نیست و همه از تصمیمی که میگیریم یا ناراحت می‌شوند یا مخالفت می‌کنند.باید با همین منابع کم، ریسک خیلی از کارها را قبول کرد. این فیلم همین را نشان می‌دهد، پول نیست و باید با بازیکنان سطح پایین و ارزان قیمت نتایج خوب کسب کرد.

فیلم نمایش مدیریت یک سرمربی بیس‌بال است که در علیرغم داشتن محدودیت‌ رهبری تیمی را به عهده می‌گیرد و اتفاقا نتایج خوبی هم کسب می‌کند.

این فیلم برایم نماد ریسک‌پذیری، رهبری، سرسختی بود

 فیلم از اینکه سیگار می‌کشید متشکرم | Thank You for Smoking

می‌گویند طرف گنجشک را جای قناری قالب کرد و فروخت. کاملا مشخص است که سیگار برای سلامتی مضر است، کوچک و بزرگ هم ندارد. هنر مذاکره را می‌شود در این فیلم دید، طوری مذاکره می‌کند که نه تنها سیگار بد نیست اتفاقا خیلی هم خوب است انگار سیگار نکشی زندگی را باختی.

برای تقویت مهارت مذاکره فیلم جالبی است.

 فیلم مذاکره‌کننده | The Negotiator

مذاکره، بازی امتیاز دادن و امتیاز گرفتن است. در تمام طول فیلم این مورد بخوبی مشخص است. تا امتیاز ندی امتیاز نمیگیری. این فیلم هم برای تقویت مهارت مذاکره خیلی خوب است.

آدم در این فیلم مذاکره قدم به قدم را یاد می‌گیرد. منظورم از قدم به قدم اینست که سفره امتیازات را پهن نمیکنی که تهش یک لیوان آب گیرت بیاد. نان میزاری پنیر میگیری ، لیوان میزاری آب میگیری.

فیلم گرگ وال استریت | The Wolf of Wall Street

فیلم گرگ وال استریت هم مانند فیلم تایتانیک از آن فیلم‌هایی که فکر می‌کنم اکثرا دیده باشند یا اگر ندیده باشیم حداقل اسمش را شنیده‌ایم.

چند سال پیش که این فیلم را نگاه می‌کردم سه صفحه A4 از دیالوگ‌های مهم این فیلم را برای خودم نوشته بودم که ببینم چه می‌گوید، چرا می‌گوید و چگونه می‌گوید دانلود زیرنویس فیلم گرگ وال استریت

9+
  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

1 نظر در حال حاضر

  1. ممنون واقعا عالی بود

    0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *