به لطف وبلاگ استاد رنانی و محمدرضا شعبانعلی با استاد محمد فاضلی آشنا شدم. برای من که همیشه دغدغه و علاقه به توسعه و رشد پایدار دارم همین کافی بود تا دنبالش کنم تا بیشتر بفهمم و بیشتر یاد بگیرم.

برایم جالب بود چرا یک استاد باید به زندگی دانشگاهی و علمی خود کمتر بها دهد و آستین بالا بزند و با یک کانال تلگرام بخواهد ما را آگاه کند، آگاه کند که راه رشد و توسعه در انجام کارهای بزرگ نیست بلکه مجموعه کارهای کوچک و احتمالا از نگاه ما خنده‌دار است که در روزهای سخت مانند قایق نجات به کمک ما و این کشور می‌آید.

یادم است در کتابی از شهید مطهری می‌خواندم که فساد مانند آبشاری است که از بالا به پایین (از مسئولان و حکومت) به مردم سرایت می‌کند و تغییر و اصلاحات از پایین به بالا (از مردم به مسئولان و حکومت) منتقل می‌شود، این مردم هستند که نقش واقعی در هر اصلاحاتی دارند. فکر می‌کنم درگیر شدن با اتفاقات روزانه، هیجانی و احساسی باعث شده که از تاثیر کارهای خودمان به سایر حوزه‌ها در بلند مدت غافل باشیم.

جمله مطهری را کنار رفتار فاضلی گذاشتم، کنار متمم که آرام و عمیق جلو می‌رود، کنار وبلاگ رنانی و شعبانعلی گذاشتم، کنار کتاب‌های خوانده شده و دوستان انتخاب شده. به این نتیجه رسیدم کارهای کوچکی که انجام میدهیم احتمالا اثری در سایر حوزه‌ها بگذارد که شاید خودمان هم از آن بی‌خبر باشیم.

متمم باعث شد کتابخوانی را جدی‌تر دنبال کنم و در انتخاب نویسندگان وسواس بیشتری داشته باشم، شاید همین کار در مقیاس اعضای متمم باعث شود که نویسندگان سطحی و بازاری به مرور از دور خارج شوند و کسانی که نگاه عمیق‌تری دارند بهتر شناخته شوند، فرهنگ کتابخوانی بیشتر شود و صنعت نشر رونق بگیرد و الی آخر.

این نوشته را بهانه‌ای کردم که کانال تلگرام موفقیت‌های کوچک ایرانیان را معرفی کنم.

نمی‌دانم وقتی مردم از ایده تفکیک زباله در این کانال می‌گویند در نهایت چه اتفاقی برای ما می‌افتد، صنعت بازیافت توسعه پیدا میکند؟ محیط زیست سالم میماند؟ یا شاید هیچ کدام هم اتفاق نیوفتد اما احساس میکنم قرارگیری در این جمع، تفکر سیستمی، کار جمعی، امید به آینده را در ما تقویت کند.

راستش وقتی میبینم اینفلوئنسرهای شکم‌گرد، اصغر تیسترها یا پدر و مادرهای مدلینگ فالوورهای چند صد هزارتایی و حتی میلیونی دارند در عوض نخبگان در حاشیه قرار دارند، فکر می‌کنم ما به خودمان داریم ظلم می‌کنیم.

امیدوارم اعضای کانال موفقیت‌های کوچک ایرانیان از مرز ۱۰۰ هزار نفر عبور کند تا مشخص شود کسانی هم هستند که فارغ از قیمت دلار و نق‌نق‌ و غرغرهای روزانه به آینده امیدوارند.

اعتقادم بر این است که خودمان باید نخبگان را معرفی کنیم و این شبکه را گسترده کنیم و وگرنه باید خودمان را بعدا با یادبود، سالگرد و زادروز سرگرم کنیم.

آی‌دی کانال تلگرام موفقیت‌های کوچک ایرانیان

ID Telegram: @IR_S_S

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *